خانه / دندانپزشکی / چه تعداد از ایرانی ها دچار پوسیدگی دندان هستند؟

چه تعداد از ایرانی ها دچار پوسیدگی دندان هستند؟

پوسیدگی دندان

چه تعداد از ایرانی ها دچار پوسیدگی دندان هستند؟

حمید صمدزاده صبح امروز در همایش ملی دندانپزشکی و طب در یزد با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۸ هزار پزشک در قالب طرح پزشک خانواده مشغول فعالیت هستند، اظهار داشت: ۹۰ درصد این پزشکان هیچ اطلاعی از دندانپزشکی ندارند، به نحوی که عده‌ قابل توجهی از آنها از ساده‌ترین بیماری‌های دهان و دندان نیز مطلع نیستند و نمی‌توانند حتی روش مسواک زدن صحیح را به بیماران خود آموزش دهند.

وی عنوان کرد: خط و مرزی که بین پزشکی و دندانپزشکی کشیده شده باعث شده تا در شاخص‌های دهان و دندان و در نهایت بهداشت و درمان رشدی نداشته باشیم که این شرایط باید بهبود پیدا کند.

صمدزاده خاطرنشان کرد: در شرایطی که کودکان و نوزادان از بدو تولد برای چکاب و درمان بیماری‌ها توسط والدین به انواع متخصص‌ها مراجعه می‌کنند، متاسفانه تا دندان درد به سراغ آنها نرود، مراجعه‌ای به دندان‌پزشک برای معاینه دندان‌ها نمی‌شود.

وی تصریح کرد: لازم است ارتباط بین دهان و دندان با سایر بیماری‌ها برای مردم بازگو شود و باید تعامل و ارتباط میان پزشکی و دندان‌پزشکی برقرار شود.

رئیس دفتر سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شاخص‌های دندان‌پزشکی که شامل پوسیدگی، کشیدن و پر کردن دندان است و در علم پزشکی از آن به عنوان DMF یاد می‌شود و هر چه عدد این شاخص بالاتر باشد، وضعیت بهداشت دهان و دندان نامطلوب‌تر است، افزود: شاخص DMF در سن ۱۲ سالگی ۲٫۹ است به نحوی که در این سن ۸۲ درصد با پوسیدگی، سه درصد با کشیدن و ۱۵ درصد با پر شدن دندان مواجه هستند.

صمدزاده یادآور شد: وقتی سن به ۱۵ سال می‌رسد، شاخص DMF به ۳٫۲ می‌رسد یعنی ۷۵ درصد پوسیدگی، ۵٫۵ درصد کشیدن و ۱۹٫۵ درصد با پر کردن دندان مواجه هستند که این شاخص در سن ۴۱ تا ۳۵ سالگی به ۳٫۲ می‌رسد که شامل ۳۲ درصد پوسیدگی، ۴۰ درصد کشیدن دندان و ۲۸ درصد پر کردن دندان است.

وی ادامه داد: باید بتوانیم در سنین ۶ تا ۱۸ سالگی پوسیدگی را متوقف کنیم زیرا اگر این اتفاق افتاد، بعد از آن مسئله پوسیدگی دندان در سنین بالا به تدریج متوقف می‌شود.

صمدزاده بیان کرد: در سن ۱۲ سالگی وضعیت بدی نداریم اما وقتی به ۳۵ تا ۴۵ سالگی می‌رسیم، وضعیت کشور بد می‌شود و به DMF بالایی می‌رسیم بر این اساس باید به صورت جدی برای سلامت دهان و دندان وارد عمل شویم.

وی خاطرنشان کرد: بالاترین بروز و شیوع بیماری‌های دهان و دندان مربوط به پوسیدگی دندان است به نحوی که در حال حاضر ۹۰ درصد اراد جامعه درگیر پوسیدگی دندان هستند.

رئیس دفتر سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به برنامه‌هایی که برای ارتقا شاخص‌های سلامت دهان و دندان در دفتر سلامت این حوزه در وزارت بهداشت در حال پیگیری است، افزود: ارتقا سلامت دهان و دندان دانش‌آموزان کشور به ویژه دانش‌آموزان ابتدایی با هدف بهبود شاخص DMF از مهم‌ترین برنامه‌ها است که در قالب طرحی شش ساله اجرا می‌شود و در تلاشیم شاخص DMF در این گروه سنی به یک برسد که این رقم بسیار خوبی است.

وی، فعال‌سازی شیفت عصر مراکز بهداشتی درمانی با هدف افزایش سهم دولت در ارائه خدمات دندانپزشکی و افزایش بازدهی، ارائه خدمات دهان و دندان در قالب بیمه روستایی به منظور همراه کردن بیمه‌ها و افزایش بهره‌مندی از خدمات را نیز از دیگر برنامه‌های دفتر سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

برای ورود به کانال تلگرام >>>هروی دنتال<<< کلیک کنید