خانه / پزشکی و سلامت / فرزندم کم خواب است, چه کنم؟

فرزندم کم خواب است, چه کنم؟

کم خوابی کودکان, سایت کودکان

فرزندم کم خواب است, چه کنم؟

اگر کودک به جای دوبار در روز، یک بار چرت بزند احتمالا خواب بعدی او طولانی تر خواهد بود. یا اگر کودک از خواب نیمروزی صبح یا بعدازظهر زودتر از حالت طبیعی بیدار شود احتمالا نشانه های خواب آلودگی و چرت زدن را خواهد داشت. این نشانه ها در کودکان ۱۲ تا ۱۸ ماهه بیشتر بروز می کند.

چرا کودک خیلی کوتاه می خوابد. اگر او به اندازه کافی و به اندازه نیاز بدنش استراحت کرده باشد و بیدار شود دیگر شما نمی توانید کاری برای او بکنید. اما اگر به دلایل دیگر از خواب بیدار شود، می توانید به او کمک کنید تا دوباره بخوابد.

اگر پیش از اینکه کودک آماده خواب باشد او را مجبور به خواب کنید، او خیلی زود بیدار خواهد شد. اگر خیلی دیرتر از موعد استراحت او را بخوابانید هم نمی تواند درست و کامل بخوابد زیرا بسیار خسته است.

همه کودکان برنامه خواب مخصوص خود را دارند. تقریبا بیشتر کودکان در صبح و بعدازظهر به یک ساعت خواب نیاز دارند. بعضی ها نیز بیشتر از یک ساعت می خوابند. برخی از کودکان به هیچ وجه در طول روز نمی خوابند اما در عوض شب زود به خواب می روند. همه این موارد کاملا نرمال و طبیعی هستند. شما به عنوان پدر یا مادر باید الگوی خواب کودک خود را پیدا کنید و بر همان اساس او را بخوابانید.

برخی از کودکان در میانه خواب خود بیدار می شوند اما می توان با سکوت یا نوازش دوباره او را خواباند. اما برخی هم بیدار و از جای خود بلند می شوند و دیگر خودشان به تنهایی دوباره نمی توانند بخوابند و به کمک شما نیاز دارند.

باید ببینید فرزند شما به چه روشی بهتر می خوابد و به او کمک کنید، به طور مثال، آیا باید او را در آغوش بگیرید؟ در کنارش دراز بکشید و قصه بخوانید؟ رهایش کنید تا خودش دوباره از خستگی خوابش ببرد؟ همه اینها به الگوی خواب کودک نیاز دارد.

اگر کودک روی یک پتوی نازک در وسط هال بخوابد و چراغ نیز بالای سر او روشن باشد احتمال زودتر بیدار شدن او زیاد است. کودکان عموما در مکان های کم نور، خنک و رختخواب نرم بسیار بهتر و طولانی تر می خوابند و استراحت می کنند. برای خواب نیمروزی نیز بهتر است او را در تخت خود بخوابانید.

فرزندم کم خواب است, چه کنم؟

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

برای ورود به کانال تلگرام >>>هروی دنتال<<< کلیک کنید