خانه / دندانپزشکی / زمان مناسب مسواک زدن کودکان

زمان مناسب مسواک زدن کودکان

زمان مناسب مسواک زدن کودکان

زمان مناسب مسواک زدن کودکان

هنگامی که دندان های کودک جوانه زدند (حدود ۶ ماهگی)، برای کودک مسواک کوچکی تهیه کنید که دستگیره محکمی در دست های شما داشته باشد. اگر کودک تا یک سالگی دندان در نیاورد نگران نشوید برخی از آنها از حدود ۱۵ تا ۱۸ ماهگی دندان در می آورند.

مقدار بسیار کمی (اندازه دانه برنج) فلوراید روی مسواک بگذارید و خیلی آهسته روی دندان های کودک بکشید. دوبار در روز خیلی آهسته داخل و بیرون دندان و زبان کودک را بشویید. باکتری های دهان باعث می شوند تا نفس کودک بوی بد بگیرد. فلوراید مخصوص کودکان به آبکشی نیاز ندارد.

برای دندان های کوچک کودک در زمان رشد می توان از فلوراید استفاده کرد. این ماده معدنی از پوسیدگی دندان های او در مقابل اسیدهای مضر و باکتری محافظت می کند. میزان بیش از حد فلوراید نیز موجب فلورزدگی دندان ها می شود که باعث می شود دندان های کودک دچار سفیدک بشوند.

به همین دلیل بسیار مهم است از میزان بسیار کم فلوراید باید برای او استفاده کنید. بسیاری از آب های معدنی حاوی فلوراید هستند. اگر آب معدنی، فلوراید نداشت باید از داروخانه ها خمیردندان های فلوراید که مناسب دندان کودک است، تهیه کرد.

پوسيدگی دندان در كودكان يک موضوع چند عاملی است و عواملی از قبيل نوع، جنس، وضعيت و بهداشت دندان، مصرف شيريني و ميكروارگانيزم‌های موجود در دهان كودک در ايجاد اين عارضه دخيل هستند و مي‌توانند زمينه را براي پوسيدگی دندان فراهم كنند.

بهترين راه پيشگيری از پوسيدگي دندان كودكان اين است كه در دوران بارداری والدين به ويژه مادر نكات مهمی را درباره نگهداری دندان كودكانشان پس از تولد فراگيرند.
والدين بايد كوكان را تا سن ۱۲ سالگی در مسواک زدن كمک كنند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

برای ورود به کانال تلگرام >>>هروی دنتال<<< کلیک کنید