خانه / دندانپزشکی / درباره جنس ایمپلنت های دندانی بیشتر بدانید

درباره جنس ایمپلنت های دندانی بیشتر بدانید

جنس ایمپلنت های دندانی عمدتا از فلز تیتانیوم می باشد و در چند مرحله مختلف انجام میشود. ابتدا تکه‌ای از این فلز تیتانیوم به نام فیکسچر به شکل ریشه دندان داخل استخوان فک قرار میگیرد و زمانی طول می‌کشد تا این قسمت فلزی با استخوان فک جوش بخورد و با هم یکی شوند. این مرحله در افراد مختلف متفاوت بوده و ممکن است ۱ ماه و شاید بیشتر طول بکشد.

جایی که باید پیوند استخوان رخ دهد اگر دیرتر نیرو وارد کنیم باید زمان بیشتری را صبر کرده تا فلز و استخوان با هم یکی شوند و به صورت یکپارچه درآیند. در مرحله بعدی جزو دوم ایمپلنت implante به نام اباتمنت روی فیکسچر نصب می‌شود و کار تاج دندان تراش خورده را می‌کند و در نهایت روی آن روکش قرار می‌گیرد.

این نوع ایمپلنت implante به صورت ثابت است. نوع دیگری از ایمپلنت به صورت متحرک وجود دارد که بیشتر برای کسانی که از پروتزهای کامل دندانی استفاده می‌کنند به کار برده می‌شود که به این ترتیب می‌توان دندانها را به نقاطی متصل کرد.

معمولا بعضی از بیماران از پروتزهای متحرک به دلیل این‌که حرکت می‌کند و موقع غذا خوردن آ‌ن‌ها را اذیت می‌کند شکایت می‌کنند ولی با استفاده از ایمپلنت متحرک ولی محکم و بدون لغزش دندان‌ها به نقاطی وصل می‌شوند و دیگر مشکلی برای بیمار به وجود نمی‌آید به علاوه باعث جلوگیری از تحلیل استخوان فک می‌شود. وقتی دندانی داخل در استخوان نباشد، غذا خوردن به مرور زمان باعث تحلیل و کوچک شدن استخوان فک در آن ناحیه می‌شود.

در واقع علت اصلی انجام ایمپلنت در فضاهای بی‌دندانی در ناحیه استخوان فک این است که این روند ادامه پیدا نکند و استخوان در آن ناحیه تحلیل نرود بنابراین جلوگیری از تحلیل استخوان و عملکرد آن به عنوان ریشه دندان از مهم‌ترین نتایج ایمپلنت دندان هستند.

درباره جنس ایمپلنت های دندانی بیشتر بدانید

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

برای ورود به کانال تلگرام >>>هروی دنتال<<< کلیک کنید