خانه / پزشکی و سلامت / تاثیر استرس دوران بارداری بر جنین

تاثیر استرس دوران بارداری بر جنین

استرس دوران بارداری, جنین, بارداری, بارداری و زایمان

تاثیر استرس دوران بارداری بر جنین

مادراني كه در دوره بارداري خود استرس داشته‌اند، با احتمال بيشتري نسبت به مادران ديگر صاحب فرزند سركش، عصبي و زودجوش مي‌شوند. اين تحقيقات براي نخستين بار اثبات كرد رابطه قدرتمندي بين فشار روحي در نخستين ماه بارداري روي مادر و بروز مشكلات رفتاري در كودكان مدرسه‌اي وجود دارد.

به‌نظر مي‌رسد مقادير بالاي هورمون استرس در رحم مي‌تواند روي رشد مغزي جنين تاثيرگذار باشد. در اين مطالعات كه روي هزاران كودك از زمان رشد در رحم مادر تا رسيدن به سن مدرسه انجام شده بود، مشخص شد هورمون‌هاي استرس مي‌توانند باعث بروز مشكلات تمركز و توجه در كودكان و همچنين بيش‌فعالي در آن‌ها شود.

ديگر مشكلات رفتاري هم در اين كودكان شايع است. به اين ترتيب بايد گفت مادراني كه در دوره بارداري استرس‌هاي شديد را تجربه مي‌كنند، براي مثال از همسر خود جدا مي‌شوند يا يكي از نزديكان خود را از دست مي‌دهند با احتمال ۲برابر بيشتر از ديگر مادران بايد منتظر كودكي با مشكلات رفتاري باشند.

به همين دليل كارشنان معتقدند، مادران بايد در دوره بارداري حمايت عاطفي بيشتري از اطرافيان خود دريافت كرده و تا حد ممكن از عوامل استرس‌زا و نگران‌كننده دوري كنند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

برای ورود به کانال تلگرام >>>هروی دنتال<<< کلیک کنید